Przecieki wody w dachach mogą powodować poważne problemy, jeśli nie zostaną w porę naprawione. Jak we wszystkim, zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego mamy kilka porad od profesjonalistów, aby żaden przeciek Cię nie zaskoczył.
Jakie są najczęstsze przyczyny przeciekania dachu?
Istnieje wiele powodów, dla których woda z zewnątrz przedostaje się do wnętrza domu rujnując konstrukcję dachu i wygląd pokrycia. Głównym z nich jest brak lub złe zastosowanie izolacji.
Czas, kiedy hydroizolacja dachu jest wystawiona na próbę, to czas, kiedy pada deszcz. Słabe uszczelnienie, złamane płytki lub pęknięcia mogą prowadzić do wycieków, które należy naprawić jak najszybciej, aby uniknąć większych problemów.
Jak zapobiegać przeciekom wody w domu?
Najlepszym sposobem zapobiegania przeciekom jest sprawdzanie dachów pod kątem pęknięć, drobnych rys w dachu i stanu izolacji, o czym szczegółowo poniżej.
Sprawdź stan rynien
Jeśli rynny są zatkane lub nie wykonują swojej pracy prawidłowo, może to prowadzić do przecieków w dachu. Dlatego, aby zapobiec przeciekom, należy regularnie czyścić rynny.
Pęknięcia w dachu
Pęknięcia trzeba naprawiać, bo mogą być przyczyną przecieków dachu.
Nachylenie dachu
Aby woda deszczowa mogła prawidłowo spływać, należy zachować minimalne nachylenie 3%. Te zalecenia są podawane przez specjalistów
Przyłącza wodne
Okresowej kontroli wymaga zbiornik na wodę oraz rury przechodzące do domu. Ponieważ zależy to od materiału użytej rury i tego, czy ma ona powłokę, czy nie, może ona ulec odkształceniom na skutek zmian temperatury, powodując w niej pęknięcia, które generują znaczne wycieki wody w dachu, ułatwiając obecność nieszczelności.
Profesjonalny hydraulik może wystawić sprawny raport o stanie całej instalacji wodno-kanalizacyjnej na dachu.
Okresowy przegląd dachu
Specjaliści od przecieków dachowych zalecają przeprowadzenie kompletnego przeglądu dachu przynajmniej raz na 3 lata. W ramach tej kontroli poszukuje się pęknięć lub drobnych rys, faktycznego stanu zastosowanych systemów hydroizolacyjnych oraz stanu instalacji wodno-kanalizacyjnej zainstalowanej na dachu domu.