Każdy inteligentny dom jest niezależnym obiektem, który działa na określonych zasadach. Nie ma jednego schematu przeznaczonego do tworzenia tego rodzaju budynków. Oczywiście pewne wzory istnieją, ale prawie zawsze są one przynajmniej delikatnie modyfikowane, albowiem oczekiwania i potrzeby ludzi są jednak bardzo różne, bo wynikają one ze stylu prowadzonego życia, na który może się składać chociażby ilość osób, z jaką współdzieli się domostwo, ale też typ wykonywanej pracy albo i to, co w tym domu się posiada i co najczęściej się w nim robi.
1 – monitoring
Podstawą inteligentnych domów jest jednak nowoczesny monitoring. Specjalistyczne kamery IP są dosłownie niezastąpione, dlatego też bardzo często zostają porozmieszczane nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz budynki i to w kilku, a nierzadko i we wszystkich używanych pomieszczeniach. Wyłapują one nawet najmniejszy ruch i pozwalają w każdej chwili rzucić okiem na to, co tak właściwie dzieje się czy to w domu, czy to przed domem, czyli po prostu na działce. Warto też rozważyć montaż pojedynczych kamer w piwnicy i garażu. Zwłaszcza garaż powinien być dobrze zabezpieczany i to zwłaszcza wtedy, gdy przechowuje się w nim jakieś cenniejsze pojazdy, niekoniecznie nawet samochody. Kamerę należy natomiast dostosować do warunków panujących w miejscu, w którym chce się ją zamontować. Jeżeli ma ona służyć do zabezpieczania zewnętrznej części posesji, powinna być odporna na różne skrajne temperatury powietrza, wiatr, ale też i wodę, a ponadto musi dobrze sobie radzić z przetwarzaniem i pokazywaniem obrazów po zmroku, czyli w warunkach całkowitej ciemności.
2 – czujniki gazu
Myśląc o różnych funkcjonalnościach, które można by było zastosować w inteligentnym domu, większość osób pomyśli w pierwszej kolejności właśnie o monitoringu. Drugą rzeczą, na jaką wypadałoby zwrócić uwagę, będzie natomiast zabezpieczenie domu przed niechcianymi wypadkami. A te niestety potrafią być konsekwencją nieprawidłowego użytkowania gazu. Czasami też bez ludzkiej ingerencji może dojść np. do zalania systemu, co mogłoby się zakończyć tragicznie, gdyby tylko reakcja na tę sytuację nie była natychmiastowa. Specjalne czujniki gazu, z których składa się już niejeden dom inteligentny, na bieżąco informują o wszelkich odchyłach od normy. Wysyłają alarm w momencie gdy dojdzie do zalania albo np. gaz zostanie nieprawidłowo zakręcony. Ostrzegą, jeżeli tylko gaz zacznie się ulatniać. To ważne, by tak właśnie się działo, albowiem podobne sytuacje nie tylko zagrażają zdrowiu człowieka, ale przede wszystkim zagrażają jego życiu.
3 – integracja systemów smart
Ogólnie rzecz biorąc nie bez powodu nawet w Polsce przyjęła się pewna druga nazwa określająca domy inteligentne, a mianowicie nazwa „domy typu smart”. Systemy smart są już znane Polakom od dłuższego czasu. Pojedyncze z nich były wykorzystywane w obiektach lata temu, podczas gdy teraz używane są nagminnie, zwłaszcza przez tych, którzy lubią ułatwiać sobie życie, a przy okazji fascynują się takimi sprytnymi nowinkami technologicznymi i automatyzacją różnych czynności. Dom inteligentny może zostać złożony z licznych urządzeń smart. A im więcej się ich ma, tym bardziej wypadałoby pomyśleć o ich efektywnej integracji. Za sprawą odpowiednich programów te wszystkie urządzenia i rozwiązania smart można złożyć w jeden prawidłowo działający system, aby następnie wygodnie sterować już każdą jego częścią, przeważnie robiąc to w sposób głosowy, czyli po prostu podając różnego rodzaju komendy na głos.
4 – różne dodatki
Powyższe rozwiązania są fundamentem większości współczesnych domów inteligentnych, jednakże można oczywiście dopełnić je wieloma innymi systemami i urządzeniami. Na pewno wielu osobom przypadną do gustu chociażby stacje pogodowe. Jeżeli tylko połączy się z nimi swój inteligentny dom, można będzie na bieżąco pozyskiwać najświeższe informacje na temat warunków atmosferycznych, czyli aktualnej temperatury powietrza na zewnątrz, jakości powietrza oraz poziomu wilgotności.